Vi har precis avslutat första kvaldagen på SM 2015. Dagen innehöll 26 matcher och mycket bra jobb från fighters, coacher, domare, funktionärer och publik. Tack! Vi ser fram emot morgondagens kvalmatcher som drar igång klockan 12.00.
Här är dagens resultat:
Resultat SM-kval 2015 dag 1 – 2015-01-24
M -71kg Viktor Bolling vs. Björn Larsson
Vinnare: Viktor Bolling 2-1
M -75kg Joakim Hägg vs. Patrik Alfredsson
Vinnare: Joakim Hägg RSC Injury
M -75kg Marcus Liljedorff vs. Christian Nielsen
Vinnare: Marcus Liljedorff RSC Out class
M -75kg Adai Jacob vs. Martin Svensson
Vinnare: Adai Jacob 3-0
F -51kg Anna Ohlsson vs. Therese Gunnarsson
Vinnare: Therese Gunnarsson 3-0
F -51kg Malin Dahl vs. Therese Snell
Vinnare: Therese Snell 2-1
F -57kg Evelina Wikner vs. Sabina Landen-Mårtensson
Vinnare: Evelina Wikner 3-0
F -60kg Sandra Bengtsson vs. Mikaela Persson
Vinnare: Sandra Bengtsson 3-0
F -60kg Helene Leowinski vs. Emma Thyni
Vinnare: Emma Thyni 3-0
F -60kg Patricia Axling vs. Nikolija Nina Milosevic
Vinnare: Patricia Axling 2-1
M -60kg Amnart Lindholm vs. Oscar Johansson
Vinnare: Anmart Lindholm 3-0
M -60kg Raafat Al-Maliki vs. Billy Bengtsson
Vinnare: Raafat Al-Maliki 3-0
M -60kg Rasmus Wiberg vs. Filiph Waldt
Vinnare: Filiph Waldt 2-1
M -67kg Antonis Vassiliou vs. Viktor Gustafsson
Vinnare: Viktor Gustafsson RSC Injury
M -67kg Mathias Jonsson vs. Armin Akbari
Vinnare: Mathias Jonsson 3-0
M -67kg Fredrik Björnander vs. Josef Huss
Vinnare: Fredrik Björnander RET
M -67kg Jonas Berglund vs. Emil Flystam
Vinnare: Jonas Berglund 3-0
M -71kg Max Ramqvist vs. Viktor Bolling
Vinnare: Max Ramqvist RET
M -71kg Otabek Ergashev vs. Magnus Andersson
Vinnare: Magnus Andersson 2-1
M -71kg Abdallah Habib vs. Tobias Jansson
Vinnare: Tobias Jansson 2-1
M- 71kg Erik Lehmann vs. Arian Behrami
Vinnare: Arian Behrami 2-1
M -75kg Alex Tobiasson Harris vs. Joakim Hägg
Vinnare: Alex Tobiasson Harris 3-0
M -75kg Andreas Dahn vs. Burim Rama
Vinnare: Burim Rama RCS Head
M -75kg Mattias Johansson vs. Marcus Liljedorff
Vinnare: Marcus Liljedorff 2-1
M -75kg Alexander Glemme vs. Adai Jacob
Vinnare: Alexander Glemme WO
M -81kg Niklas Karlsson vs. Lambert Rutaganda
Vinnare: Lambert Rutaganda KO
M -81kg Tim Waage vs. Kim Dahlgren
Vinnare: Kim Dahlgren 3-0
//Lena Olsson, Tävlingsrådet